Program „Doktorat wdrożeniowy” finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przedmiotem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami. Warunkiem udziału w programie jest przyjęcie do szkoły doktorskiej osoby, która jest albo zostanie zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy przez podmiot, który wyrazi zgodę na jej kształcenie w szkole doktorskiej w ramach programu i zapewni jej opiekuna pomocniczego. Tym samym program zakłada jednoczesną pracę doktoranta w przedsiębiorstwie i odpowiedniej jednostce naukowej (uczelnia, instytut badawczy) pod nadzorem dwóch opiekunów merytorycznych – z ramienia przedsiębiorcy i jednostki naukowej.

To ogromna szansa dla rozwoju współpracy między nauką a biznesem, korzystna dla obu stron. Młody naukowiec zyskuje nowe zasoby wiedzy w wymiarze praktycznym, uczy się jak można efektywnie wykorzystać wiedzę i wyniki prac badawczych w praktyce biznesowej. Nie bez znaczenia są oczywiście etat oraz dodatkowe – poza stypendium ministerialnym – wynagrodzenie. Doktoraty wdrożeniowe to również szansa dla przedsiębiorców na to, by zatrudnić zdolnego specjalistę, który poświęci kilka lat na pracę i badania naukowe skupione na celach, jakie chce osiągnąć dana firma.